W dniach 01-05.08.2022 r. odbyła się kolejna edycja konferencji „Kulawizna u przeżuwaczy” (Lameness in Ruminants, LIR). W tym roku tematem przewodnim konferencji była mobilność i dobrostan. W spotkaniu wzięli udział reprezentanci 26 państw. Wśród 291 uczestników znaleźli się naukowcy, lekarze weterynarii, korektorzy racic i przedstawiciele przemysłu. Konferencja LIR umożliwiła tej różnorodnej grupie zapoznanie się ze stosowanymi w poszczególnych krajach praktykami, najnowszymi wynikami badań oraz aktualnie realizowanymi projektami.
Bardzo aktywnie w konferencji uczestniczyli amerykańscy korektorzy racic reprezentujący gospodarza tegorocznego LIR. Dzięki warsztatom zorganizowanym przez firmę ANKA (Summer Trimming School, STS 2022) była także możliwość przyjrzenia się specyfice pracy miejscowych korektorów. Podczas wizyty na fermie mieliśmy okazję zobaczyć zestaw składający się z poskromu umieszczonego na stałe w naczepie. Jak wyjaśnił nam Willie Coyne – korektor pracujący w stanie Minnesota – jest to jedyna możliwość prowadzenia korekcji w okresie mroźnych i śnieżnych zim. Całość prezentowała się imponująco i wymaga naprawdę sporej przestrzeni, której w Stanach nie brakuje (także na drogach). W ramach STS odbyła się także zwyczajowa rywalizacja pomiędzy korektorami i seria zajęć praktycznych prowadzonych przez znamienite osobistości z branży: Jana Shearera, Gerarda Cramera, Dörte Döpfer, Adriana Gonzáleza, Jonnego Millera, Aarona Lavoya, Steva Wunderlicha, Juana Cadavida, Williama Daviego, Jima Lewisa, Williego Coynea, Juana Quezadę i Jamiego Sullivana.
Tematem stale budzącym zainteresowanie jest rejestrowanie wyników korekcji racic w formie elektronicznej. Z jednej strony jest to podstawowy warunek prowadzenia oceny z zakresu odporności na choroby racic, z drugiej strony nie wszystkie aplikacje dostępne na rynku mają powiązania z krajowymi bazami danych. Stąd wiele dyskusji w kuluarach dotyczyło kwestii ochrony danych i transparentnej współpracy. Innym wątkiem związanym z przyszłością oceny wartości hodowlanej jest rozwój automatycznych systemów rozpoznających fenotypy i rejestrujących obserwacje. Obecnie prace toczą się przede wszystkim w obszarze oceny chodu oraz wykrywania DD, która jest najbardziej uciążliwą chorobą racic na całym świecie.
Kolejna edycja konferencji LIR odbędzie się w dniach 15-19.09.2024 r. w Wenecji. Mamy nadzieję, że dzięki zlokalizowaniu jej w Europie nasz kraj będzie licznie reprezentowany zarówno przez korektorów, jak i lekarzy weterynarii czy konsultantów związanych z tematem zdrowia racic. Natomiast kolejna edycja Letniej szkoły korektorów racic (Summer Trimming School, STS) organizowanej przez firmę ANKA, odbędzie się 3-4.07.2023 r. w Hiszpanii, w okolicach Girony.